Starší žiaci s dvomi zlatými a jednou striebornou na MSR

Na atletickom štadióne v Dubnici nad Váhom sa v sobotu 9. a 10. septembra konali Majstrovstvá Slovenska v kategórii starších žiačok a žiakov, kde mal náš oddiel 11-členné zastúpenie.

Na hladkej šesťdesiatke sa predstavil Šimon Štiak, ktorý časom 7,61 s vyhral piaty rozbeh, ale vzhľadom na časy v ostatných rozbehoch mu finále ušlo o jedinú stotinku! Filip Drábik štartoval v behu na 300 m, kde časom 39,19s dosiahol na 9. priečku. V druhom rozbehu prekážkovej stovky obsadil Filip Németh postupové druhé miesto v novom osobnom maxime 14,87s, ale vo finále nestačil na najlepších a získal 6. miesto časom 14,94 s. V rovnakej disciplíne sa predstavila aj Karin Králová, ktorá však beh nedokončila. „Odštartovala som dobre a aj som začala celkom dobre až po šiestu prekážku, ktorú som preskočila príliš vysoko. To ma úplne rozhodilo a nestihla som preskočiť ďalšiu prekážku,“ vysvetlila Karin svoje vypadnutie.

V konkurencii 23 pretekárov na 800-metrovej trati získali Filip Drábik 5. miesto (2:12,04) a o jednu priečku za ním skončil Tomáš Janotka (2:12,32). Medzi dievčatami získavali skúsenosti Lucia Kajanovičová a Rebeka Bőhmová, ktoré s takmer identickými časmi 46,51 a 46,54 s obsadili 25. a 26. priečku v behu na 300 m.

Prvú medailu zo šampionátu vybojovala v sobotu chlapčenská štafeta na 4×60 metrov, ktorú rozbiehal Filip Németh: „Štart bol výborný, mali sme najlepší reakčný čas, ale odovzdávky neboli úplne ideálne.“  Ďalšie dva úseky bežali Tomáš Janotka a Filip Drábik. Finišmanom štafety bol Šimon Štiak, ktorý preberal kolík na tretej priečke: „Na poslednom úseku sa mi podarilo predbehnúť jednu štafetu a keby sme bežali 100-metrové úseky, stiahli by sme aj víťazov.“ Zlato si odniesla štafeta Atletiky Košice s náskokom 17 stotín pred našou štvoricou. V nedeľu chlapci nenechali nič na náhodu. V rovnakom zložení, ako v predošlý deň, absolvovali štafetu 4 x 300m. Aj keď v cieľovej rovinke fúkal vietor, od prvej odovzdávky si kontrolovali priebeh preteku a snažili sa zabehnúť čo najlepší čas. Filip Drábik: „Už keď som prevzal kolík, tak som vedel , že vyhráme. Išiel som naplno až do konca v snahe dosiahnuť čo najlepší výsledok. „ Nakoniec zvíťazili za 2:36,79 min, pre druhou UMB Banská Bystrica a treťou Atletikou Košice.

Medaila v sobotu o 9 stotín ušla dievčenskej štafete na 4 x 60 metrov v zložení Veronika Harantová, Laura Ševčíková, Lucia Kajanovičová a Karin Králová. Neodolali mohutnému záveru štafety BŠK Banská Bystrica, ktorá na náš úkor získala bronz. V nedeľu do pozmenenej štafety 4 x 300 m nastúpila štvorica Laura Ševčíková, Segešová, Rebeka Bőhmová a Lucia Kajanovičová a časom 3:04,53 min obsadila 11. miesto. Tréner Miroslav Jančovič ich výkon hodnotil veľmi pozitívne: „Čakal som umiestnenie okolo 8. miesta, ale pri slabšom čase. Dievčatá zabojovali, dosiahli pekný čas, ale konkurencia bola veľmi vysoká. Veď si porovnajme – u žiakov nastúpilo len 11 štafiet, kým u dievčat to bolo až 23 tímov v štyroch rozbehoch. Takže som spokojný.“

Nedeľa patrila aj skokanským súťažiam, kde sme mali horúcu favoritku na zisk zlata. Karin Králová, ktorá v máji tohto roka skočila 574cm, si prvú priečku zabezpečila hneď prvým pokusom, v ktorom skočila 553 cm. Keďže na ostatné súperky doľahla únava zo soboty ešte viac, z vedúcej pozície ju už niekto nezosadil, aj keď Karin niekoľko svojich pokusov prešľapla.  Úspešná skokanka sa dostala aj do slovenskej nominácie na medzištátne stretnutie atlétov do 16 rokov, kde si bude môcť zmerať svoje sily so súperkami z Českej republiky, Maďarska, Slovinska a Chorvátska. Ciele sú jasné už teraz: „Na diaľke sa kvalifikovať do finále a pokúsiť sa o posunutie osobného rekordu a splnenie limitu 580 cm na budúcoročné Majstrovstvá Európy v Banskej Bystrici.“

Ďakujeme všetkým pretekárom na úspešnú reprezentáciu oddielu a držíme palce v ďalších pretekoch!